Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման ընթացքի մանրամասներն են քննարկել ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար, առաջին տեղակալ  Գարեգին Բաղրամյանը եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Հոմայուն Հաերին:
Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Հայաստան-Իրան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ծրագրի գլխավոր կապալառու «Սանիր» ընկերության գործադիր տնօրեն Համիդռեզա Սալեհին:
Գարեգին Բաղրամյանը և Հոմայուն Հաերիին նշել են, որ շարունակելու են  հետևողական լինել, որպեսզի բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և ենթակայանի կառուցման աշխատանքներն իրականացվեն պատշաճ որակով և սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան:

Details regarding the construction of the Iran-Armenia high-voltage overhead power transmission line were discussed by Acting Minister and First Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia, Garegin Baghramyan, and Deputy Minister of Energy of the Islamic Republic of Iran, Homayoun Haeri.
The meeting was also attended by Hamidreza Salehi, Executive Director of Sanir, the main contractor of the Iran-Armenia 400 kV power transmission line construction project.
Garegin Baghramyan and Homayoun Haeri emphasized their commitment to closely monitor the project to ensure that the construction of the third high-voltage transmission line and substation is carried out with proper quality and in accordance with the established schedule.