Նախարար Գնել Սանոսյանը և Հայաստանում Իրանի դեսպանն այցելել են Իրան-Հայաստան 400կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցման շինհրապարակ
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, հունվարի 20-ին, Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիի հետ այցելել է Սյունիքի մարզ։
Պատվիրակության առաջինը շրջայցը եղել է Իրան-Հայաստան 400կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցման շինհրապարակում՝ մասնավորապես 400/220/20կՎ «Նորավան» ենթակայանի տրածքում, որտեղ դիտարկել են աշխատանքների ընթացքը։ Ենթակայանի շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է իրանական «Սանիր» ընկերությունը։
Իրան-Հայաստան 400կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցման ծրագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի Հանրապետության համար․ ծրագրի նպատակն է ՀՀ և ԻԻՀ միջև էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը 350 ՄՎտ-ից հասցնել 1200 ՄՎտ-ի, բարձրացնել ՀՀ և ԻԻՀ էներգահամակարգերի զուգահեռ աշխատանքի հուսալիությունն ու կայունությունը, բարձրացնել ՀՀ էներգահամակարգի անվտանգության մակարդակը՝ հանրապետության հյուսիս-հարավ էներգակապի հզորացմամբ, ինչպես նաև ամբողջ ծավալով օգտագործել Իրան-Հայաստան գազատարի թողունակությունը՝ «Գազ—էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիի խոսքով նախկինում աշխատանքների ընթացքի հետ կապված խնդիրներ կային, որոնք հաղթահարված են և աշխատանքները բավական լավ առաջ են գնում։ «Հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում արդեն կշահագործվի էլեկտրահաղորդման գիծը»,-ասել է դեսպանը։
Էլեկտրահաղորդման օդային գծի 711 հենարանից բետոնացվել է 652 հիմք, մոնտաժվել է 481 հենարան: Ներմուծվել է 618 հենարան: Նախատեսված 268 կմ-ից հենարանների միջակայքերում իրականացվել են շուրջ 70 կմ հաղորդալարերի մոնտաժման և լարաձգման աշխատանք: «Նորավան» ենթակայանում ավարտվել են բարձր լարման սարքավորումների հիմքերի բետոնացման և մոնտաժման աշխատանքները, հիմնականում ներկրվել են ցածր լարման սարքավորումները և ռելեական պաշտպանության, ավտոմատիկայի սարքավորումները։ Աշխատանքների ավարտը նախատեսված է 2023թ․ վերջին։
Շրջայցից հետո, Սիսիան քաղաքում, իրանական տարբեր ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, անցկացվել է ենթակառուցվածքների ոլորտում ներդրումային ծրագրերին նվիրված համաժողով։ Բացման խոսքում նախարար Սանոսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում մեծ ծավալի շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում, ինչը Իրանի հետ համագործակցության լավ հնարավորություն է, ուստի անհրաժեշտ է խթանել իրանական առաջատար ընկերություններին՝ ավելի ակտիվ մասնակցելու դրանց համար անցկացվող մրցույթներին:
«Այս հանդիպման գլխավոր ուղերձն այն է, որ իրանական գործընկերների, շինարարական կազմակերպությունների ուշադրությունը հրավիրենք Հայաստանում ծավալվող շինարարական աշխատանքներին։ Հասկանում ենք, որ իրանական գործընկերների համար ամենահեշտը կլինի Սյունիքում աշխատել՝ նաև աշխարհագրական առումով։ Հայաստանը պատրաստ է աջակցել, որ իրանական ընկերությունները կարողանան հեշտությամբ ներգրավվել ու աշխատել ՀՀ տնտեսության մեջ»,-ասել է նախարարը։
Համաժողովի ժամանակ մասնակիցներին ներկայացվել է էներգետիկայի, ճանապարհաշինության, ջրամբարաշինության ոլորտներում ներդրումային հնարավորությունները։

Minister of Territorial Administration and infrastructures Gnel Sanosyan visited to Syunik Region with Extraordinary and Plenipotentiary ambassador of Iran to Armenia Badakhshan Zohouri on 20.01.2023.
The first visit of delegation was at construction site of Iran-Armenia 400 kV overhead transmission line and relevant substation, particularly in 400/220/20 kV “Noravan” substation area, where they have considered the progress of the works. The construction works of the substation are being carried out by the Iranian “Sunir” company.
The Iran-Armenia 400 kV overhead transmission line and relevant substation project has a strategic importance for Republic of Armenia. The objective of the project is to enhance power flows between RoA and IRI from 350MW to 1200MW, increase the reliability and stability of RoA and IRI energy systems parallel operation, as well as the security level of RoA energy system by strengthening the North-South energy connection of the Republic, to fully use the capacity of Iran-Armenia gas pipeline in the framework of the “Gas in exchange for electricity” project.
By the wording of Extraordinary and Plenipotentiary ambassador of Iran to Armenia Badakhshan Zohouri there were problems connected to the work process in the past which have been overcome and the works are progressing quite well. “I hope that the power transmission line will be commissioned in the near future”, said the Ambassador.
652 foundations out of 711 towers of transmission line have been concreted, 481 towers have been installed. 618 towers have been imported. Installation and stringing works of over 70 km conductors out of foreseen 268 km have been carried out in the span of towers. The concreting and installation works of foundations of high voltage equipment of “Noravan” substation have been completed, generally the low voltage and relay protection and automation equipment have been imported. The completion of works is foreseen by the end of 2023.
After the visit, a conference dedicated to investment projects in the infrastructure sector was held in city Sisian with the participation of representatives of Iranian various companies. With the opening speech the Minister Mr. Sanosyan outlined that a large volume of construction works is being carried out in Armenia, which is a good opportunity for cooperation with Iran, hence it is necessary to promote the Iranian leading companies to participate more actively in the tenders carrying out for it.
“The main massage for this meeting is to draw the attention of Iranian partners to construction organizations for implementing construction works in Armenia. We realize that it will be much easier for Iranian partners to work in Syunik from geographical point of view as well. Armenia is ready to support the Iranian companies to easily get involved and work in economy of RoA”, said the Minister.
During the conference the participants were presented with the investment opportunities in the fields of energy, road construction and water reservoir construction.