Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի գլխավորությամբ, «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերությունում, տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրերի ընթացքը, հստակեցվել են առաջիկա անելիքները:
«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ընկերությունը, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, ինչպես նաև սեփական միջոցների հաշվին, իրականացնում է ներդրումային մի շարք ծրագրեր․ մասնավորապես՝ «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց I-III» (Հայաստան-Վրաստան հաղորդիչ գիծ/ենթակայաններ) ծրագիրը, «Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի (400/220/20 կՎ «Նորավան») կառուցում» ծրագիրը, «Ագարակ-2», «Շինուհայր», «Չարենցավան-3», «Զովունի», «Արարատ-2» ենթակայանների վերակառուցման ծրագրերը, որոնց իրականացման արդյունքում կբարձրանա էներգետիկ համակարգի հուսալիությունը, կնվազեցվեն ենթակայանների շահագործման ծախսերը։ Դրանից բացի, Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերի միջև ասինքրոն միացման ապահովմամբ, ՀՀ էներգահամակարգը ԻԻՀ էներգահամակարգից բացի (Իրան-Հայաստան 400 կՎ երրորդ օդային գծի կառուցումից հետո) կկապվի նաև Վրաստանի, ՌԴ և տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ:
Խորհրդակցության ընթացքում, փոխնախարարը կարևորեց Մուսալեռ 220 կՎ լարման օդային գծի՝ 220 կՎ լարման ԲԲՍ-ին մուտք-ելք սխեմայով միացման աշխատանքների սեղմ ժամկետում իրականացումը, նշեց նաև Դդմաշեն ԵԿ-Նորավան ԵԿ 400 կՎ ՕԳ-ն ժամանակավոր 220 կՎ լարմամբ շահագործելու անհրաժեշտության մասին:
ԲԷՑ ՓԲԸ պատասխանատուներին տրվեցին հանձնարարականներ՝ պարբերաբար այցելել շինհրապարակներ և տեղում ծանոթանալ աշխատանքների ընթացքին, վերակառուցման աշխատանքների իրականացման ընթացքում առաջացած խնդիրներին տալ արդյունավետ լուծումներ, հետևողականորեն շարունակել հսկողությունը՝ ապահովելով աշխատանքների պատշաճ որակով իրականացումը:

On October 16, under the leadership of Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, Hakob Vardanyan, a consultation was held at the "High-Voltage Electric Networks" company, during which the progress of the company's investment programs was discussed, and upcoming tasks were clarified.
The "High-Voltage Electric Networks" company, with the support of international financial organizations as well as its own funds, is implementing several investment programs. In particular, these include the "Caucasian Electricity Transmission Network I-III" (Armenia-Georgia transmission line/substations) project, the "Iran-Armenia 400 kV Overhead Transmission Line and Corresponding Substation (400/220/20 kV Noravan) Construction" project, and the reconstruction of the "Agarak-2," "Shinuhair," "Charentsavan-3," "Zovuni," and "Ararat-2" substations. The implementation of these projects will enhance the reliability of the energy system and reduce substation operating costs. Additionally, with the asynchronous connection between the energy systems of Armenia and Georgia, Armenia's energy system, apart from its connection with Iran (through the construction of the third Iran-Armenia 400 kV transmission line), will also be linked to Georgia, Russia, and other countries in the region.
During the consultation, the Deputy Minister emphasized the importance of promptly completing the connection of the Musaler 220 kV overhead line to the 220 kV BBS in an in-and-out scheme. He also noted the necessity of temporarily operating the Ddmashen TPP-Noravan TPP 400 kV overhead line at 220 kV voltage.
The responsible officials of "High-Voltage Electric Networks" CJSC were instructed to visit construction sites regularly, familiarize themselves with the progress of the work on-site, effectively address any issues arising during reconstruction activities, and maintain strict oversight to ensure high-quality execution of the projects.